Proč chránit svoje oči před UV a jak je chránit

Zásadně NEPOUŽÍVEJTE sluneční brýle, jestliže:

Rádi mhouříte oči.

Toužíte mít vrásky okolo očí.

Milujete oslnění a s ním spojená rizika.

Chcete mít šedý zákal.

Vám nevadí poškození kůže očních víček.


Proč je ochrana zraku před slunečním zářením důležitá?

Jednou ze složek slunečního záření je záření ultrafialové (UV) . Část je absorbována ozónovou vrstvou, část dopadá až  na povrch Země a způsobuje opálení.

UV záření  proniká atmosférou a následně  do kůže. Působí na kožní pojivo a způsobuje jeho předčasné "opotřebení" a  tím stárnutí kůže. Nadměrné vystavování kůže UVA záření může vyústit v nádorové onemocnění kůže.

Oční čočka je citlivá na UV záření, které urychluje její stárnutí i postup vzniku šedého zákalu. Množství záření vstupující do oka jej může oslnit, a tím snížit Vaši bezpečnost. Oslnění se bráníme mhouřením očí, a tím napomáháme vzniku vrásek okolo očí. Zároveň pokožka víček je nejslabší na celém těle, čímž je nejvíce náchylná na poškození UV zářením a vzniku karcinomu kůže.

 

Jaké existují možnosti ochrany zraku před slunečním zářením a jeho nepříznivými vlivy na vidění?

V zásadě existují dvě varianty  a následně jejich kombinace.

Jedná se o brýlové čočky se stálou barvou a čočky fotochromatické, které reagují na UV záření. Na základě změny intenzity tohoto záření (jasno, polojasno, zataženo, případně tma) dokáží změnit svoje zabarvení a tím poskytují pohodlné vidění za všech světelných podmínek. Tento typ čoček se  označuje také jako samozabarvovací, nebo fototropní.

Kombinací těchto dvou možností vznikla nedávno nová speciální čočka DriveWear určená převážně řidičům. Spojuje stálou barvu čočky s možností ztmavení při vyšší intenzitě světla a poskytující ochranu i proti odleskům od vodorovných ploch použitím polarizačního filtru.

Copyright © 2011 Bonus Optik. Všechna práva vyhrazena.