Jak zajistit, aby Vám brýle perfektně a dlouho sloužily??

Aby Vám brýle dobře a dlouho sloužily jsem pro Vás připravil několik tipů pro správnou péči Vaše brýle:

-        Brýle jsou individuálně připravená zdravotní pomůcka. Jsou tedy přizpůsobeny právě pro Vaše potřeby, anatomii a způsob užívání. Proto doporučuji nepůjčovat Vaše brýle jiným osobám.

-        Brýle jsou svou podstatou zdravotní pomůcka sloužící pro celodenní nošení. Snažíme se poskytovat brýle s nižší hmotností a tím zvyšujeme Váš komfort používání brýlí. Lehčí brýle znamenají jistou subtilnější kontrukci obruby.  I přes určitou konstrukční tuhost a kvalitu  použitých materiálů je žádoucí, aby nedocházelo k neúměnému zatěžování brýlové obruby. Proto při nasazování a sundavání brýlí používejte výhradně obě ruce. Zamezíte nadměrnému namáhání brýlové obruby a zkrácení doby její životnosti a použitelnosti.

-        Denní používání brýlí má za následek jejich znečištění. Běžné znečištění brýlových čoček odstraníte speciálními mikrovláknovými útěrkami a čistícími spreji. Na brýlích se ovšem usazuje i znečištění způsobené potem a mastnotou. Proto doporučuji nechat si na pravidelné návštěvě vyčistit brýle speciálním postupem v ultrazvukové vaně.

-        Brýle odkládáme zásadně do pouzdra. Jinde hrozí nebezpečí náhodného poškození brýlové obruby a její deformace.

-        Nikdy nepokládejte brýle brýlovými čočkami (skly) na podložku. Vždy pak dochází k jemnému oděru antireflexní nebo tvrzené vrstvy, které je zpočátku oken nepostřehnutelné, po opakovaném působení však dojde k narušení antireflexní vrstvy.

-        Brýle nikdy nevystavujte vysokým teplotám. Za čelním sklem auta může se může teplota vyšplhat na 80 stupňů Celsia, která může způsobit poškození úpravy brýlových čoček. Stejný efekt má i zasažení párou z vařící se vody, žár z krbu a další tepelně výrazné situace.

-        K poškození vrstev brýlových čoček (antireflex, hydrofobní úprava atd.) dochází i při zásahu lakem na vlasy, organickými rozpouštědly.

 

Jak správně čistit brýle?

Správné čištění brýlí není žádná věda.

Je ovšem nutné rozlišit několit typů znečištění brýlí. Běžný otisk prstu na jinak čistých brýlích nejlépe odstraní mikrovláknová útěrka. Ideální je čistění "namokro" s použitím čistícího přípravku ČIBR, který je v Bonus optik běžně k dostání.

V případě znečištění brýlí prachem, který se na čočkách může usadit při práci v prašném prostředí, ale i při běžném provozu je zásadní nejdříve brýlové čočky tohoto prachu zbavit. Použijte vlažnou vodu s kapkou Jaru pro odmaštění. Na omyté brýle pak použijte čistící přípravek ČIBR pro dočištění a mikrovláknovou útěrkou čočky vyleštěte.

 

V každém případě se vyhněte použití agresivních čističů, např. syntetických ředidel.

Také nedoporučuji používání papírových kapesníků, ubrousků nebo toaletního papíru. Vlákna celulózy obsažená v papíru jsou relativně tvrdá. Při tlaku, kterým působí při čištění prsty na povrch čočky dochází sice k minimálnímu narušení ochranných vrstev čoček, ale při opakovaném použití dojde k významnému narušení vrstev a tím k ztrátě průhlednosti čočky.

 

A co ultrazvukové čištění?

I při důkladném čištění brýlí ČIBRem a mikrovláknem není možné ostranit všechny nečistoty. V prostoru mezi brýlovou obrubou a čočkou se při čištění usazuje prach a částečky "shrnuté" z přední a zadní plochy čočky. Tento prostror je pro běžné čističe (hadřík, sprej) nepřístupný.

Nejlepším způsobem, jak takové brýle vyčistit je použít ultrazvukovou vanu. Vibrace vzniklé últrazvukem přenášené v čistícím roztoku dokážou na fyzikálním principu kavitace oddělit usazenou nečistotu od plochy čočky i od materiálu obruby a tím se nečistoty ze špatně přístupných míst zbavit. Po použití ultrazvuku následuje standardní očištění ČIBRem a mikrovláknem. Takto ošetřené brýle jsou zbaveny všech nečistot včetně bakteriálních nánosů na nosníku a v mezeře mezi obrubou a čočkou.

Ultrazvukové čistění doporučuji minimálně jednou za čtvrtletí.

Copyright © 2011 Bonus Optik. Všechna práva vyhrazena.